O projektu‎ > ‎tiskové zprávy‎ > ‎

Konference Ženská energie pro politiku otevřela dveře novinkám a kontaktům

přidáno: 22. 3. 2016 4:14, autor: Sylva Horáková   [ aktualizováno 22. 3. 2016 4:15 ]

Svitavy (21.3.2016) –Mezinárodní den žen ve Svitavách důstojně připomněly dámy z Mateřského a rodinného centra Krůček. Uspořádaly konferenci, která přilákala do města na pomezí Čech a Moravy mluvčí zvučných jmen. Senátorka Miluše Horská si podávala mikrofon s Ivanem Bartošem z Pirátské strany či odbornicemi na gender. Nové pohledy na problematiku, které konference přinesla, způsobily, že se akce stala důstojným připomenutím MDŽ bez patosu a emocí s vazbou na období komunistické diktatury. V úterý 8. března se do Svitav sjelo na 111 účastnic a účastníků konference Ženská energie pro politiku. 

Koncept vzdělávání pro budoucí političky a ženy činné ve veřejném dění představila Mgr. Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a prezidentka Volební akademie žen. Postavení žen – podnikatelek ve společnosti přiblížila Ing. Blanka Poczatková, Ph.D., MBA,  z katedry podnikohospodářské na Ekonomické fakultě VŠB - TU Ostrava. „Konference, která byla výborná, podnětná a byla perfektně zorganizovaná,“ zhodnotila akademička svitavskou akci. I díky tomu se organizátorkám pod vedením Moniky Čuhelové dostalo pozvání na další vystoupení, a to např. od Rostyi - Gordon Smith1.

Zajímavý příspěvek na téma Nástroje pro zrovnoprávnění nejsou jenom kvóty přinesl PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. z České pirátské strany. Jako jednu z možností uvedl garantovaný příjem. Základní nepodmíněný příjem je navrhovaný systém sociálního zabezpečení v podobě pravidelné peněžní dávky vyplácené ve stejné výši všem lidem a bez jakýchkoli podmínek. Smyslem této dávky by bylo poskytnout základní zajištění živobytí každému, bez ohledu na to zda pracuje, pracovat nemůže, či pracovat nechce.2

Mgr. Veronika Šprincová, předsedkyně výboru Genderové expertní komory ČR, zástupkyně České ženské lobby a organizace Fórum 50% ostříleným politikům zdatně sekundovala v panelové diskuzi, která byla součástí programu. V ní se nechal slyšet i starosta města Svitavy David Šimek, který jako cestu pro zvýšení počtu činných žen vidí mj. v osobním rozvoji jednotlivce.

Součástí konference byly i čtyři workshopy se špičkovými lektorkami. Co je to genderové rozpočtování, vysvětlila  Veronika Šprincová, kdo je Sebe-vědomá žena, řekla  Bohdana Kabátová. Jak vypadá vědomý leadership uvedla Lenka Papadakisová  a workshop Čtyři dohody ve světě práce a politiky vedla Monika Pavlisová.

Nedílnou součástí úspěchu, a to nejen v politice jsou dobré konexe. Jak je získat a vytvářet prakticky předvedla obchodní koučka Ivana Bauerová, která networkingovými aktivitami provázela účastníky konference celý den.

Bohatý program, který konference Ženská energie pro politiku nabídla bezplatně, byl součástí projektu podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Výše uvedený projekt má za cíl zvýšit počet aktivních žen ve veřejném dění.

Kontakt

Realizátorem projektu je Mateřské a rodinné centrum Krůček Svitavy, z.s.. Informace o aktivitách projektu poskytne koordinátorka Jaroslava Herbrichová (email: herbrichova.zeen@gmail.com, mobil: 734 134 759). Kontakt pro media je Sylva Horáková (email: horakova.zeen@gmail.com, mobil: 604 115 762). Více informací je dostupných na www.politicka.cz

Poznámky

1 Rostya Gordon-Smith  byla v roce 2001 jmenována jednou z 50 vrcholových HR manažerů ve světě. Rodačka z Havlíčkova Brodu působila kromě Česka také v Kanadě, Velké Británii, Japonsku, Brazílii, Estonsku, Rusku a dalších zemích. Do ČR  se ale vrátila a v roce 2006 se stala jednou z našich 20 nejvlivnějších žen. Nyní pracuje na svém nejnovějším projektu MINERVA 21, který pod heslem „Čeříme vodu“ oslovuje české ženy, které na sobě chtějí pracovat, vzdělávat se, sdílet své zkušenosti a pozitivně ovlivňovat své okolí. Myšlenkově se MINERVA 21 hlásí k odkazu Elišky Krásnohorské, která v roce 1890 založila Gymnasium Minerva, první středoevropské dívčí gymnázium svého druhu.

2 Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kladn%C3%AD_nepodm%C3%ADn%C4%9Bn%C3%BD_p%C5%99%C3%ADjem

Program Fond pro NNO podporuje projekt "Ženská energie pro politiku". Program „Fond pro nestátní neziskové organizace“, jež je financován z EHP fondů 2009–2014, se zaměřuje na podporu nestátních neziskových organizací prosazujících veřejný zájem. Hlavním cílem programu je posílení rozvoje občanské společnosti a zvýšení příspěvku k sociální spravedlnosti, demokracii a udržitelnému rozvoji. Program se konkrétně zaměřuje na podporu demokracie, lidských práv a genderové rovnosti a na posilování kapacit nestátních neziskových organizací stejně jako na specifické potřeby minoritních skupin, včetně Romů. Program se také zaměřuje na ochranu životního prostředí a klimatické změny.
Název projektu: Ženská energie pro politiku                                                                                                    Číslo projektu: 3720007

 

Comments