Kontakty‎ > ‎Náš tým‎ > ‎

Sylva Horáková

PR a media

Sylva Horáková je původní profesí pedagožka, ale její srdce odjakživa tepe pro novinařinu. Vyprávění mikropříběhů prostřednictvím tiskových informací je jejím koníčkem i povoláním.

První pracovní zkušenosti získala na malotřídce s devíti ročníky, kde se naučila, ještě jako studentka českého jazyka a výtvarné výchovy Pedagogické fakulty v Hradci Králové. improvizovat.  Díky okolnostem pochopila, že pouštět se do nových věcí není věda, ale nutnost. Právě snad proto odtud postoupila v roce 2000 na nově se etablující Střední zahradnickou školu v Litomyšli, jejíž první maturanty vedla. Věnovala se i žákům s postižením, takže si doplnila vzdělání o speciální pedagogiku a učitelství češtiny pro třetí stupeň. Co však bylo mnohem důležitější – právě zde také začala koketovat s médii. Nová škola totiž potřebovala o sobě dát rychle a dobrém světle vědět. 

Po rodičovské dovolené se už do školství nevrátila, neboť noviny, které zásobovala příspěvky ze školního života, potřebovaly posilu týmu. Svitavský deník se tedy stal jejím učitelem praxe, který rozhodně nikoho nešetřil. Bylo třeba nejen psát, ale i fotografovat, natáčet a stříhat videa či zvukové záznamy. A samozřejmě vše publikovat i na zpravodajském webu. Hektické povolání okresního žurnalisty, který informuje od zasedání zastupitelů přes kulturní akce až po mrtvoly na silnicích, se však nepříliš slučuje s rodičovskými povinnostmi, obzvlášť když už jsou děti dvě. To si uvědomila ještě při druhé mateřské dovolené. Začala tak podnikat v tom, co umí – tedy zprostředkování informací veřejnosti, a to nejen prostřednictvím sdělovacích prostředků. K tomuto kroku dospěla díky projektu Mám rodinu a podnikám, čímž se intenzivněji zapojila do činnosti Mateřského a rodinného centra Krůček Svitavy. Následně spolupracovala na dalších dvou evropských projektech – Flexi práce s rodinou a Gramotnost není jenom čtení.  

V současné době kromě projektu Ženská energie pro politiku pracuje pro PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců a samozřejmě i pro společnost Biomedia, s.r.o., kterou spoluvlastní. Pravidelně přispívá do zemědělských periodik, kde se věnuje problematice ekologického zemědělství a biopotravinám. Je členkou redakční rady BIOměsíčnku, kde se objevují i její texty. Její další pracovní zkušenosti jsou velmi pestré – od přípravy kampaně pro politickou stranu do komunálních voleb, přes organizaci kulinářských soutěží až po lektorkou činnost.

Mezi její koníčky patří malba – bílé plátno stejně jako bílý papír je pro ní výzvou. Říká, že tam, kde nic není, je prostor pro to, aby něco vzniklo. A když cokoliv vzniká, je škoda o tom neinformovat.