Domovská stránka‎ > ‎Rozhovory‎ > ‎

Karla Šlechtová


Karla Šlechtová se narodila 22. května 1977 v Karlových Varech. Studovala mezi lety 1995 a 2001 podnikový management a finance na Ekonomické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, kde následně získala titul Ing. Je také držitelkou certifikátu z Mezinárodního kurzu HEAO při Arnhem Business School v Holandsku. Již při studiu pracovala ve společnosti Czech Business Leaders Forum jako projektová manažerka. Následně byla mezi roky 2001 a 2004 zaměstnána jako koordinátorka projektových portfolií ve společnosti CSR Europe v belgickém Bruselu. Po návratu do České republiky působila mezi lety 2005 až 2010 jako senior konzultantka v poradenské společnosti Deloitte Advisory. Následně v roce 2011 nastoupila na Ministerstvo pro místní rozvoj, kde řídila odbor, jenž měl na starosti přípravu programového období 2014 až 2020 pro čerpání evropských dotací. Po čtyřměsíčním působení na Úřadu vlády ve funkci ředitelky odboru fondů Evropské unie byla v říjnu loňského roku (2014) nominovaná hnutím ANO ministryní pro místní rozvoj.

Politika je i o osobní rovině. Jsou situace, kdy je být ženou výhodnější a kdy je tomu naopak?

Já osobně nepřikládám váhu tomu, zda jednám s mužem či ženou. Na oplátku očekávám stejně férové jednání z protější strany. Na to, zda být ženou v politice je výhoda či ne, je těžké odpovědět. Nechcete si to zkusit? :)

Cesty lidí, kteří nějakým způsobem významněji vytváří politickou scénu, jsou víceméně dvojí. Buď se nejprve věnují politice a postupně přejdou k businessu, nebo naopak. Vaše cesta je ta druhá. Co podle vás chybí těm politikům a političkám, kteří neprošli „konkurenčním“ prostředím obchodní sféry?

Nedá se říci, že by jim něco chybělo. Nicméně si myslím, že nelze hned po škole nastoupit do politiky, střídat politické funkce a vůbec takto žít. Lidé by si měli zkusit i druhou stranu mince, tj. vyzkoušet si, jak funguje legislativa v běžném životě a jaký dopad by případně měly jimi navržené či schválené zákony. Podle mě je praxe mimo veřejnou správu velkou výhodou.

Mluvíte anglicky, německy, francouzsky, holandsky a bulharsky. Aktivní zvládnutí pětice jazyků nepřiznává v portfoliu žádný člen vlády. Dá se tedy říci, že i v jazycích musí být žena lepší než muž, aby byla úspěšná? Myslíte si, že se držím přísloví, kolik jazyků znáš, tolikrát si člověkem?

To určitě ne. Většinu těch jazyků jsem se musela naučit, protože jsem pracovala v zahraničí a porozumět řeči v místě pracoviště je pro běžný život potřeba. Jinak bych si nemohla koupit ani svačinu v místním obchodě :).

Do úřadu jste nastoupila po Věře Jourové. Celkem bezprostředně po nástupu jste rušila některá její rozhodnutí. Nakolik to bylo pro vás těžké, a projevil se tento krok ve vtazích na profesionální úrovni?

Udělala jsem některé kroky například v organizační struktuře ministerstva, aby lépe odpovídalo mé představě silného a efektivního úřadu. Aby bylo vidět, že Ministerstvo pro místní rozvoj neslouží jen jako "fondové ministerstvo", ale že jsme ústředním orgánem i ve věcech například stavebního zákona, veřejných zakázek, regionální politiky, politiky bydlení, cestovního ruchu či v oblasti pohřebnictví. Všichni, včetně mě, jsme si museli na tento systém zvyknout a myslím, že se vše osvědčilo.

Rozhodnutí ministryně pro místní rozvoj má dopad zejména v regionech. Intenzivně se věnujete nastavování nových operačních programů, do nichž se podařilo prosadit taková témata, jakými jsou podpory pro výstavbu komunitních domů pro seniory. Problém stárnoucí populace se dotýká i sociální oblasti, jedná se tedy o výsledek spolupráce dvou žen ve vládě?

Národní programy ministerstva přizpůsobuji poptávce našich občanů. Proto jsem vůbec poprvé v historii podepsala vyhlášení výzvy pro přijímání žádostí o dotaci na výstavbu komunitních domů pro seniory. Připraveno máme celých 160 milionů korun. Bydlení v takových domech není určeno pouze pro „klasické“ seniory, tedy osoby starší 65 let, či pro osoby zdravotně a tělesně postižené, ale zejména pro seniory už od 60 let,
u kterých je vysoká pravděpodobnost stále aktivní pracovní produktivity.

Na MMR je ve vedoucích pozicích nezvykle vyrovnaný poměr žen a mužů. Jak jste toho dosáhla?

To nebyl záměr, taková struktura tu již byla nastavena. Mě zajímá, jaká je jejich odvedená práce, ne gender.

V současné době intenzivně pokračujete ve své čisticí a protikorupční strategii na MMR. Příspěvkovou organizaci CzechTourism po změnách povede Monika Palatková. Bojí se „majitelé starých dobrých vazeb“, že je vyměníte, a to ještě navíc nejspíš za ženu?

Jak již jsem zmínila, každému dávám čas, aby prokázal své kvality. Nemyslím si, že by se měl kdokoliv bát, že bych ho nahradila někým jiným, pokud odvádí dobrou práci. Ale to, myslím, všichni vědí.

Jak byste charakterizovala ženy, které zastávají vysoké pozice. Co je jejich významnou předností?

Předností kohokoliv ve vedoucí pozici je především umění time-managementu. Kdokoliv, kdo zastává vysokou pozici, a to samozřejmě neplatí jen pro ženy, musí umět hospodařit s časem, ze kterého se najednou stává nedostatkové zboží. Samozřejmě je nutné najít si občas chvíli pro sebe, umět občas vypnout a aspoň chvíli relaxovat. Já se například odreagovávám hudbou, což mi někdy velmi pomůže nabrat nové síly. Také se těším z každé chvíle strávené se svým pejskem, který mi, na rozdíl od kolegů ve sněmovně moje názory nikdy nevyčítá. :)

Jaký je váš názor na pozitivní diskriminaci žen nejen v politice? Mají kvóty smysl?

Dle mého názoru kvóty pro ženské zastoupení žen v politice nejsou potřeba. Pokud žena do politiky nechce, je zbytečné ji k tomu nutit pomocí uměle vytvořených kvót, o kterých to přece není… Nelíbí se mi to už z principu a jsem proti obdobným nařízeným regulacím.

V oblasti etikety a společenského chování nemáme jako Češi ve světě příliš dobrou pověst. Jak jsou na tom naše elity v tomto ohledu? Jak se k vám a vaší kolegyni Michaele Marksové-Tominové chovají muži ve vládě?

Možná je pravda, že na naší politické scéně je v etiketě co dohánět. Začátky jsem měla krušné, moc se ptám a říkám své názory, což se nemusí líbit. :) Nicméně jako vláda se vzájemně respektujeme. Vystupování ostatních členů vlády vůči mně není nikterak odlišné než chování k ostatním ministrům.

Comments