Domovská stránka‎ > ‎Rozhovory‎ > ‎

Jaroslava Jermanová

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, radní města Benešov, bývalá zastupitelka Středočeského kraje, místopředsedkyně hnutí (ANO 2011). Absolventka oboru provoz a ekonomika na Vysoké škole zemědělské v Praze. Osm let byla od roku 1998 zastupitelkou obce Krhanice, z toho po čtyři roky starostkou. V letech 2004–2008 působila za ODS rovněž jako zastupitelka Středočeského kraje a místopředsedkyně krajského Finančního výboru. Čtyři roky předsedala MS ODS Krhanice, byla členkou OR ODS Benešov. V současné době předsedá středočeské organizaci hnutí ANO, za nějž byla zvolena do Sněmovny v roce 2013. Od roku 2014 zasedá v Zastupitelstvu města Benešova, v lednu 2016 byla zvolena radní města. V roce 2015 se stala místopředsedkyní hnutí.

Co považujete za svůj největší úspěch?

V osobním životě určitě to, že mám zdravou a spokojenou rodinu. V pracovním životě je to má dnešní pozice 1. místopředsedkyně PSPČR. Je to funkce, ke které přistupuji s velkou pokorou a uvědomuji si, že zítra může být všechno jinak. Na stejnou úroveň však řadím to, že jsem si vybudovala skvělý tým lidí, ve kterém si vzájemně věříme a snažíme se měnit věci k lepšímu. Té důvěry si velmi vážím.

Jaké vlastnosti jsou pro ženu nezbytné, aby obstála v mužské politické konkurenci?

Ta otázka je trochu zavádějící. Nevnímám prostředí v politice jako něco, co je od základu špatné pro ženy, jestli to myslíte takto. Prostě realita je taková, že se ženy v naší společnosti do vysoké politiky moc nehrnou. Ale to není chyba mužů. Konkurence je zdravá, ale politici občas zapomínají, že jejich posláním je sloužit lidem v zemi, ve které byli zvoleni. Ženy, pokud chtějí obstát ve vysoké politice, musí toto prostředí znát a mít vlastní cestu, spolupracovat. Nesmí si nechat namluvit, že jsou jen do počtu.

Proč je podle Vás žen ve vrcholné politice výrazně méně než mužů?

Dlouho nebyla společenská poptávka. Myslím, že se dnes tato situace mění a ženy se více a více zapojují.

Mají ženy s politickými ambicemi soupeřit, a to nejen s muži, ale i vzájemně? Existuje podle Vás i jiný způsob nebo je politický souboj na místě?

Politika vždy byla, je a bude o soupeření. Společnost je velmi složitý mechanismus, a pokud si vyberete jako životní poslání politickou práci, tak se vlastně od začátku musíte snažit prosadit. Není jednoduché v demokratické společnosti dlouhodobě a úspěšně pracovat tak, aby vás lidé volili, nejdříve do místních, pak oblastních či krajských, nebo později do celorepublikových politických orgánů. Je to o ustavičné práci s lidmi a trpělivosti. Logicky, když vás lidé znají a důvěřují vaší politické vizi, jdete nahoru. Konkurence je zdravá ve všech oborech, tedy i v politice. Je ovšem rozdíl, když se začne pouze politikařit. To škodí nejen politice, ale hlavně programu, který se daný politický subjekt snaží prosadit. Je to, myslím, prokletí zavedených stran, kde se politické boje často dostávají do roviny "kupčení". Jinak názorový politický souboj je nutný, aby společnost nestagnovala.

Jak Vaše strana ženy podporuje při zapojování do veřejného dění? (Pomohla nějaká konkrétní podpora i Vám?

Nevšimla jsem si, že by se v hnutí ANO nějak řešilo, kdo je muž a kdo žena. Od začátku se v hnutí ANO prosazuje mnoho skvělých žen a kvalitních političek a to bez kvót, či stranických direktiv a doporučení typu "dnes jsou ženy v politice v módě a tak to vyřešíme kvótami“.

Které problémy současné společnosti považujete za nejpalčivější?

Naše společnost velmi potlačila normální lidskou slušnost a zdravý rozum. Vše se podřizuje penězům a emotivní stádovosti. Vyhraněné a silné osobnosti se nenosí. Myslím, že se musíme vrátit ke kořenům, podporovat opravdové morální autority. Ale nejdřív musíme znovu definovat, co to vlastně morálka je. Chybí mi také obyčejný selský rozum. Ale jsem optimistka. Nesmíme vzdát výchovu našich dětí, měli bychom vrátit respekt a úctu k učitelům. Jako obrovský problém vnímám, že neumíme nazývat věci pravými jmény. Nevím, jestli je to jen ze zbabělosti, nebo jsme si začali myslet, že naše společnost dosáhla dokonalosti, nebo že změnou slov dosáhneme změnu reality. Ale pokud se rychle nevrátíme na zem, necháme tady našim dětem obrovské společenské problémy, které půjdou jen stěží řešit. Mám na mysli tu hloupou politickou korektnost, díky které nejsme schopni efektivně řešit problémy dnešního světa, migrační krizí počínaje, dodržováním vlastních zákonů konče.

Comments