Domovská stránka‎ > ‎Rozhovory‎ > ‎

Dita Charanzová

Poslankyně Evropského parlamentu, bývalá vysoká státní úřednice a diplomatka. Absolvovala VŠE v Praze a zde později také doktorandské studium na Fakultě mezinárodních vztahů, kde jí byl při dizertační práci školitelem JUDr. Pavel Telička. Osm let působila v diplomatických službách České republiky, kdy se podílela na přípravách přístupu České republiky do Evropské unie, během předsednictví vedla výbor Rady EU pro obchodní politiku a při stálém zastoupení České republiky v EU měla na starosti vedení týmu pro obchodní a rozvojovou politiku. Působila mj. také jako redaktorka televizní stanice při Radě Evropy. V květnu 2014 byla zvolena poslankyní Evropského parlamentu jako nestraník za ANO 2011. Ing. Dita Charanzová, PhD. Působí ve Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, Vyšetřovacím výboru pro měření emisí v automobilovém průmyslu, Delegace v Parlamentním výboru Cariforum-EU, v delegacích pro vztahy s Mercosurem a v Parlamentním shromáždění EU-Latinská Amerika, zároveň je členkou Skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu. Je autorkou publikace Surovinové strategie Evropské unie: globální a domácí výzvy. Dita Charanzová se narodila v roce 1975 a má dvě děti.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Největším životním štěstím jsou pro mne mé dvě dcery a partner, který mě podporuje ve všech mých aktivitách. Za největší úspěch považuji fakt, že se mi daří skloubit rodinu a práci, aniž bych jedno či druhé musela šidit. A pokud bych měla ukázat na jeden aktuální pracovní úspěch, který mi opravdu udělal ohromnou radost - pak je to cena Evropské unie za aktivity v oblasti zahraniční politiky, kterou jsem obdržela před pár dny. V Parlamentu nás sedí 751, a to že kolegové vybrali zrovna mne, je pro mne velkou ctí, je to cena, které si opravdu vážím.

Jaké vlastnosti jsou pro ženu nezbytné, aby obstála v mužské politické konkurenci?

Nejdůležitější je udržet si ženské vlastnosti.

Proč je podle Vás žen ve vrcholné politice výrazně méně než mužů?

Myslím, že ženy o politiku prostě nemají zájem. Už proto, že tohle prostředí je stále ještě obecně vnímáno jako tradičně mužská záležitost. A musím říct, že se někdy ženám nedivím - umím si představit příjemněji strávený večer než při vysedávání na schůzích.

Mají ženy s politickými ambicemi soupeřit, a to nejen s muži, ale i vzájemně? 

Ano - politika je o soupeření, je o prosazení vlastních idejí. V tom není rozdíl mezi mužským a ženským světem, tento princip platí pro všechny stejně.


Jak Vaše strana ženy podporuje při zapojování do veřejného dění?

Při volbách do Evropského parlamentu jsme měli v první desítce poměrné zastoupení mužů a žen. Obecně je v hnutí vidět hodně žen, pro mne je to i další důkaz toho, že to jde i bez povinných kvót.

Které problémy současné společnosti považujete za nejpalčivější?

Aktuálně? Převládající negativní atmosféru ve společnosti. To myslím další komentář nepotřebuje...
Comments