Domovská stránka‎ > ‎Rozhovory‎ > ‎

Alena Gajdůšková

PaedDr. Alena Gajdůšková působí v současné době jako poradkyně předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Mimo to zastává funkci zastupitelky obce Želechovice nad Dřevnicí. Je bývalá senátorka PČR a místopředsedkyně strany (ČSSD), pedagožka, personalistka. V Senátu působila především ve Výboru pro záležitosti Evropské unie, zastávala rovněž funkci první místopředsedkyně Senátu a předsedala senátnímu klubu ČSSD.
Politice se věnuje od roku 1986, kdy začala jako komunální politička. Působila v různých povoláních - jako učitelka, vedoucí personálního oddělení soukromé firmy či vedoucí odboru školství, kultury, zdravotnictví mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Zlína. V roce 1990 se stala zastupitelkou města Zlína, zvolena byla také v letech 1994 a 1998. V roce 1997 vstoupila do ČSSD. V roce 2002 zvítězila v senátních volbách ve zlínském obvodu, o šest let později mandát obhájila. Stále je členkou Správní rady Univerzity Tomáše Bati, aktuálně místopředsedkyní. Je také viceprezidentkou Svazu pacientů ČR, pacientskou ombudsmankou a členkou etické komise ČLK. Angažuje se v mezinárodním mírovém hnutí.
Alena Gajdůšková se narodila v roce 1954, je vdaná a má dvě děti.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Jako 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR jsem pár let stála na nejvyšší příčce ústavních funkcí, na kterých byla v ČR žena a doposud žena takto vysoko není. Obrovsky si vážím toho, že mě členové České lékařské komory jmenovali do své Etické komise.

Věcně by toho bylo mnohem víc. Třeba jsem moc ráda, že se mi podařilo v minulosti přesvědčit kolegy ve sněmovně, že školné na vysokých školách je špatně a tak zabránit jeho zavedení, později zamezit zestátnění médií veřejné služby, když senátoři ODS navrhovali zrušení rozhlasových a televizních poplatků . Moc mě těší, že dnes máme nižší DPH na léky, které se mi podařilo prosadit do volebního programu ČSSD a nakonec výsledkem mé práce jako odborné mluvčí ČSSD pro vědu, výzkum a inovace je i to, že tato oblast má tak významnou váhu, že je v současné vládě zastřešena jejím místopředsedou a připravuje se vznik samostatného ministerstva pro vědu.

Jaké vlastnosti jsou pro ženu nezbytné, aby obstála v mužské politické konkurenci?

Ptáte se, co musí žena mít, aby to v tom mužském prostředí přežila? Hlavně se nesmí nechat otrávit. Jediný rozdíl mezi muži a ženami je v míře jejich sebevědomí. To ženám chybí, i když k tomu není důvod. A pak musí asi umět trochu přemýšlet jako muž, ale přitom zůstat ženou.

Proč je podle Vás žen ve vrcholné politice výrazně méně než mužů?

To souvisí s onou mírou sebevědomí žen a mužů, ale současné mladé ženy už to vidí jinak, ty už si umí o funkce říci, takže se možná blýská na lepší časy. Ale pořád je to tak, že žena v tom akváriu zvaném politika a při hektičnosti politické práce musí obětovat mnohem víc než muži, zejména v rodině. Ne každá žena je k tomu ochotna a má k tomu doma pochopení. A pak zde také funguje „skleněný strop“. O tom můžeme každá povídat.

Mají ženy s politickými ambicemi soupeřit, a to nejen s muži, ale i vzájemně? 

Demokracie je soutěž politických stran. Žena i muž musí usilovat o přízeň voličů, musí jít do soutěže s konkurenty, musí umět předložit svou vizi. Tak to je a nemělo by být jinak. Kvóty jsou zde jen proto, aby zajistily v této soutěži všem rovné šance na pomyslné startovní čáře.

Jak Vaše strana ženy podporuje při zapojování do veřejného dění?

Sociální demokracie podporuje rovné šance a větší zapojení žen podmínkami pro zastoupení méně zastoupeného pohlaví v rozhodovacích pozicích, kvótami od krajských výborů po vedení strany. A už sama debata o možných kvótách na kandidátky pomohla k tomu, že je na kandidátkách i na volitelných místech více žen.

Které problémy současné společnosti považujete za nejpalčivější?

Asi neřeknu nic překvapivého, když řeknu, že velkým problémem ve světě a z dlouhodobých pohledů je zhoršující se bezpečnostní situace, terorismus, ale i nárůst extrémismu, který se dřív nebo později může negativně projevit v životě každého občana. To je velké nebezpečí pro budoucí dobrý vývoj a kvalitu života lidí. I u nás také hrozí nedostatek vody, který je třeba řešit co nejrychleji. Reálným aktuálním problémem v ČR pak jsou problémy ve zdravotnictví a nízká úroveň mezd obecně. Nic z toho nemá jednoduché řešení a praktický a empatický ženský pohled by k tomu byl jistě prospěšný.
Comments