Aktuality‎ > ‎

Rostya Gordon-Smith: „Kecy v kleci“ nepomohou

přidáno: 8. 7. 2015 1:43, autor: Sylva Horáková   [ aktualizováno 10. 7. 2015 0:42 ]

Vzájemná podpora žen a motivace k činům, které by měly zlepšovat stav společnosti i osobní situaci jednotlivce, byla témata tvořící hlavní linku odborného semináře, který vedla Rostya Gordon-Smith ve Svitavách. Jedna z žen, které patří k hybatelkám současného ženského hnutí MINERVA 21 v České republice (www.minerva21.com), spolupracuje se svitavskými dámami již delší dobu. Její seminář byl motivací pro ženy zapojené do projektu „Ženská energie pro politiku“.

„Rozhodla jsem se investovat do českých žen. Většině z nás chybí dostatečné sebevědomí, moc se omlouváme a příliš se chceme vylepšovat,“ řekla v úvodu pondělního setkání Rostya Gordon-Smith,   která po návratu z ciziny, kde žila podstatnou část pracovního života, kultivuje české prostředí. Usiluje o vytvoření společenství sebevědomých žen, které chtějí na sobě pracovat, sdílet zkušenosti a pomáhat druhým.  Vysvětluje, že vliv ve společnosti ženy získají, když jsou vzdělané a úspěšné. O úspěchu obecně však rozhoduje mnoho faktorů, a pokud jej chtějí ženy mít, je třeba, aby se vzájemně podporovaly a nepodrážely si nohy, což postupně povede k rovnoměrnějšímu rozdělení moci ve společnosti mezi ženy a muže.

Forma podpory, kterou by si ženy měly vzájemně poskytovat, není jen v rovině slov. „Pouze ,kecy v kleci’ vám nepomohou. Je potřeba akce a činů, usnesení. Kromě dalšího by se ženy měly podporovat i ekonomicky,“ říká Rostya Gordon-Smith. Vzhledem k tomu, že ženy rozhodují o 80% všech nákupů, mají šanci ovlivnit, co a od koho kupují.  „Dejte business ženě, protože statistiky ukazují, že máme daleko více chudých starých žen, než chudých starých mužů,“ dává jeden z návrhů.

Kromě praktických otázek je k úspěšnému dosažení cíle důležitá motivace. „Vše co děláme, děláme buď ze strachu, nebo z lásky. Je třeba si uvědomit, která emoce nás k činům vede. Proto je dobré vědět, co je váš tzv. ušlechtilý cíl, který je v podstatě cestou. Vychází z vášně a umožňuje překonat překážky - je tím, co děláte a umíte,“ vysvětlila Rostya Gordon-Smith.

Rostya Gordon-Smith působila v oblasti řízení a rozvoje organizací, lidí a týmů více než dvacet let v mnoha zemích světa. Nyní založila hnutí MINERVA 21, který pod heslem „Čeříme vodu“ oslovuje české ženy, které chtějí pozitivně ovlivňovat své okolí. Do Svitav přijela koncem června na základě pozvání týmu projektu Ženská energie pro politiku, který je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. „Se ženami, které se semináře zúčastnily, budeme v projektu nadále spolupracovat ať již v rámci vzdělávání, koučinku nebo motivace k aktivitě. Všechny se zase uvidíme na velké závěrečné konferenci 8. března 2016 ve Svitavách,“ uzavřela Monika Čuhelová, expertka projektu. A slova se tak promění v činy.

Seminář Rostya Gordon-Smith, Svitavy 22.6.2015


Comments