Aktuality‎ > ‎

Jak kultivovat politické debaty řešily ženy pod andělskými křídly

přidáno: 17. 12. 2015 5:04, autor: Sylva Horáková

Setkání žen aktivních ve veřejném životě tento týden hostily Svitavy. Na tři desítky dam, které působí ve veřejných funkcích, případně se intenzivně zapojují do občanského života ve svých obcích, se setkaly v Andělské kavárně na popud Fóra 50% a projektu Ženská energie pro politiku. Společným jmenovatelem předvánoční tříhodinovky byla diskuze. Téma kultivované a férové debaty nejen v politice bylo nahlíženo také z hlediska dominačních technik, které jsou vědomky či nevědomky užívány.

„Když si uvědomíte, že praktiky zneviditelňování zesměšňování, odpírání informací, odsouzení bez ohledu na to, co děláte nebo když jste dokonce zahanbovány existují, jsou popsané  a používané všude na světě, můžete jim jednak lépe čelit. Zároveň zjistíte, že to není o vás, o vaší neschopnosti či osobě, ale jde o známý jev. Tím pádem se jim nejen můžete bránit, ale můžete je i pojmenovat, ignorovat a sami se jich vyvarovat,“ říká psycholožka projektu Ženská energie pro politiku Monika Čuhelová. S těmito technikami, které jsou příznakem nerovné debaty, se setkávají nejen ženy, ale mohou se týkat kohokoliv. Halka Jaklová z Fóra 50%, které na celostátní úrovni usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích však potvrzuje, že užívání těchto praktik je zejména v politice časté.

„Debata i následná neformální část setkání byly inspirativní,“ zhodnotila Halka Jaklová. V rámci setkání se dostalo ženám působícím v politice ve svitavském okrese pozvání ke vzdělávacímu programu pro začínající političky. Všechny dámy mohly také na místě podpořit Koalici pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice.

Akci pořádalo Fórum 50 % spolu s Mateřským a rodinným centrem Svitavy v rámci projektů "Ženská energie pro politiku" a "Ženy a muži v rovnováze". Oba projekty jsou podpořeny granty z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů a dále je setkání financováno za finanční podpory Úřadu vlády ČRa Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů. 

Aktivní ženy ve veřejném dění se rozhodně neviděly naposledy. V lednu se mohou zúčastnit councilového kruhu na téma vliv, záměr a cíl. Povede jej 11.1. zkušená lektorka  Lenka Papadakisová. Zároveň jsou již naplánována tři podpůrná setkání, kterými provedou zajímavé dámy – místostarostka Poličky Marie Kučerová, koučka Zdenka Hanyšová – Celá a litomyšlská radní Petra Benešová.


      


Síťovací setkání s Fórem 50% Svitavy


Comments